Ogród Ciszy i Medytacji im. ks. dra Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie Zdrojach

Podziel się

Nabożeństwo ekumeniczne polsko-niemieckie w Szczecinie 8.10.2012

Tegoroczne Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie w Szczecinie miały szczególny charakter. Podczas ekumenicznego nabożeństwa polsko – niemieckiego otworzony został „Ogród Ciszy i Medytacji im. ks. Dietricha Bonhoeffera” w miejscu pamięci, gdzie duchowny prowadził Seminarium Kaznodziejskie w Finkenwalde (Szczecin Zdroje).

Szczecin Zdroje: Ogród Ciszy i Medytacji im. ks. dra Dietricha Bonhoeffera

Dni rozpoczęły się w piątek 08 czerwca wieczorną modlitwą polsko – niemiecką w Kościele Świętej Trójcy. W sobotę rano grupa Polaków i Niemców zebrała się w Szczecinie Zdrojach w miejscu, gdzie funkcjonowało w latach 1935 – 1937 Seminarium Kaznodziejskie prowadzone przez ks. Dietricha Bonhoeffera w ramach opozycyjnych wobec nazizmu działań Kościoła Wyznającego. W czasie modlitwy ekumenicznej kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej. Obecni byli również: ks. Ryszard Szymanik z Parafii Rzymskokatolickiej w Szczecinie Zdrojach, ks. Michael Watzlawik z ewangelickiej parafii w Hamburgu, pastor Stefan Archutowski z Kościoła Zielonoświątkowego oraz ks. Sławomir Janusz Sikora ze Szczecina.

Zasadzenie drzewa w Ogrodzie Ciszy i Medytacji 2012

Oprawę muzyczną zapewnił chór puzonistów z Eberswalde, natomiast zespół instrumentalno – wokalny „Pomerania Ensamble” ze Szczecina wykonał repertuar ewangelickiego organisty i kompozytora Carla Loewego, który przez długi czas swojego życia był związany ze Szczecinem.

Po nabożeństwie dokonano oficjalnego otwarcia „Ogrodu Ciszy i Medytacji im. ks. Dietricha Bonhoeffera”. Przedstawiciele Stowarzyszenia Bonhoefferowskiego ze Szczecina Lechosław Czernik i Alfred Smolczyński i Cornelia Herz z Hamburga, Andrzej Wyka, dyrektor Technikum Ogrodniczego w Szczecinie – Zdrojach oraz Aleksandra Szłapacka z firmy ogrodniczej, która wykonała Ogród, posadzili drzewo, które jest symbolem zwycięstwa walki z nazizmem oraz przetrwania żywych, w duchu pokoju i wzajemnego zaufania między narodami,  idei ks. Dietricha Bonhoeffera. Odsłonięta została również tablica informacyjna.

Międzynarodowe Centrum Studiów i Spotkań im. ks. dr. Dietricha Bonhoeffera 9.06.2012

W Ogrodzie są jeszcze inne symbole: wyschnięte drzewo (zamarcie życia duchowego w tym miejscu po zamknięciu Seminarium przez Gestapo w 1937 r.), kamienny stół (wspólnota tworzona w Finkenwalde), zielony krzyż (chrystocentryzm teologii ewangelickiej) oraz liczne cytaty Bonhoeffera w języku polskim, niemieckim i angielskim. Ogród ma służyć mieszkańcom Szczecina, uczniom lokalnym szkół, turystom i entuzjastom Bonhoeffera z kraju i zagranicy.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Studiów i Spotkań im. D. Bonhoeffera w Szczecinie. Ks. Michael Watzlawik z Hamburga wygłosił referat na temat odpowiedzialności Bonhoeffera za życie polityczne, natomiast ks. dr Dariusz Chwastek z Lublina przybliżył słuchaczom znaczenie Seminarium Kaznodziejskiego w Finkenwalde. Po dyskusji uczestnicy konferencji popłynęli w rejs żaglowcem „Kapitan Borchardt”, który przypłynął do Szczecina w ramach Dni Morza. Wieczorem w Kościele Świętej Trójcy odbył się koncert wirtuoza gitarowego Jana Oberbeka z Krakowa.

Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie zakończyły się w niedzielę nabożeństwem polsko – niemieckim, w którym brała udział również ponad piećdziesięcio osobowa grupa entuzjastów Bonhoeffera z Holandii, która dołączyła do obchodów w sobotę wieczorem. W niedzielne popołudnie odbyło się również nabożeństwo ekumeniczne

Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Szczecin oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej wszystkie spotkania odbywały się w języku polskim i niemieckim. Parafia Ewangelicko – Augsburska w Szczecinie wyda również, podobnie jak w ubiegłym roku, dwujęzyczne materiały pokonferensyjne.

Related Images:


Podziel się

Dodaj komentarz